Vishay/Dale RNR55H1301FSB14
RNR55H1301FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H1301FSB14
Brief Description
RES 1.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H1301FSB14.pdf
Availability of RNR55H1301FSB14
QUANTITY
RNR55H1301FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H1301FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H1301FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H1301FSB14
Related LinksRNR55H1, RNR55H1301FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H1301FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H1301FSB14
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.225V 0.6A 6DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 8PWR 24SGL 3.18MM datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 150MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf