TDK Corporation CGA2B2X5R1E473K050BA
CGA2B2X5R1E473K050BA picture photo
Mfg. Part Number
CGA2B2X5R1E473K050BA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0402
Datasheet Download
CGA2B2X5R1E473K050BA.pdf
Availability of CGA2B2X5R1E473K050BA
QUANTITY
CGA2B2X5R1E473K050BA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA2B2X5R1E473K050BA
Internal Part NumberEIS-CGA2B2X5R1E473K050BA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA2B2X5R1E473K050BA
Related LinksCGA2B2X5R1, CGA2B2X5R1E473K050BA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA2B2X5R1E473K050BA Details Description
Related parts for CGA2B2X5R1E473K050BA
096 EURO TYPE C RECEPT BL ASSY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LNA ULTRA LOW NOISE ACT BIAS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC DO-214AC datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR FDC2214 datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf