TDK Corporation CGA3E2C0G1H4R7C080AA
CGA3E2C0G1H4R7C080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G1H4R7C080AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G1H4R7C080AA.pdf
Availability of CGA3E2C0G1H4R7C080AA
QUANTITY
CGA3E2C0G1H4R7C080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G1H4R7C080AA
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G1H4R7C080AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G1H4R7C080AA
Related LinksCGA3E2C0G1, CGA3E2C0G1H4R7C080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G1H4R7C080AA Details Description
Related parts for CGA3E2C0G1H4R7C080AA
IC REG BUCK 5V 3A 16TSSOP datasheet.pdf
CARDEDGE 6POS .156 BLACK datasheet.pdf
IC OCT D TRANS LATCH 3ST 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf