TDK Corporation CGA3E2C0G2A101J080AD
CGA3E2C0G2A101J080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G2A101J080AD
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G2A101J080AD.pdf
Availability of CGA3E2C0G2A101J080AD
QUANTITY
CGA3E2C0G2A101J080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G2A101J080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G2A101J080AD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G2A101J080AD
Related LinksCGA3E2C0G2, CGA3E2C0G2A101J080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G2A101J080AD Details Description
Related parts for CGA3E2C0G2A101J080AD
IC PROGRAM 4.630V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 6NS 100-BGA datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17E OLIVE datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf