TDK Corporation CGA3E2C0G2A181J080AD
CGA3E2C0G2A181J080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2C0G2A181J080AD
Brief Description
CAP CER 180PF 100V C0G 0603
Datasheet Download
CGA3E2C0G2A181J080AD.pdf
Availability of CGA3E2C0G2A181J080AD
QUANTITY
CGA3E2C0G2A181J080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2C0G2A181J080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E2C0G2A181J080AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance180pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2C0G2A181J080AD
Related LinksCGA3E2C0G2, CGA3E2C0G2A181J080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2C0G2A181J080AD Details Description
Related parts for CGA3E2C0G2A181J080AD
PHOTODIODE BLUE 62.91MM SQ BARE datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 732 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 20A DIN RAIL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 240MA 8.24 OHM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-4562-A datasheet.pdf
SLOTTED WALL DUCT 1X4 datasheet.pdf
IC MOTOR DRVR PAR/PWM 36SSOPJ datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf