TDK Corporation CGA3E2X8R1H473K080AA
CGA3E2X8R1H473K080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E2X8R1H473K080AA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X8R 0603
Datasheet Download
CGA3E2X8R1H473K080AA.pdf
Availability of CGA3E2X8R1H473K080AA
QUANTITY
CGA3E2X8R1H473K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E2X8R1H473K080AA
Internal Part NumberEIS-CGA3E2X8R1H473K080AA
C Series High Temperature X8R MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E2X8R1H473K080AA
Related LinksCGA3E2X8R1, CGA3E2X8R1H473K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E2X8R1H473K080AA Details Description
Related parts for CGA3E2X8R1H473K080AA
IC VREF SHUNT 1.225V TO92-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 48VDC TERM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 36 OHM 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf