TDK Corporation CGA3E3X8R1C334M080AD
CGA3E3X8R1C334M080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E3X8R1C334M080AD
Brief Description
CAP CER 0.33UF 16V X8R 0603
Datasheet Download
CGA3E3X8R1C334M080AD.pdf
Availability of CGA3E3X8R1C334M080AD
QUANTITY
CGA3E3X8R1C334M080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E3X8R1C334M080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E3X8R1C334M080AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E3X8R1C334M080AD
Related LinksCGA3E3X8R1, CGA3E3X8R1C334M080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E3X8R1C334M080AD Details Description
Related parts for CGA3E3X8R1C334M080AD
IC OPAMP GP TO99-8 datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 22AWG BROWN 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A DUAL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT PINS datasheet.pdf
BUZZ VDC 2KHZ FAST DBL PULSE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 140PO datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
MODULE PASSIVE datasheet.pdf
Spartan and Spartan-XL Families FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 10レF 6.3V datasheet.pdf