TDK Corporation CGA3E3X8R2A223K080AD
CGA3E3X8R2A223K080AD picture photo
Mfg. Part Number
CGA3E3X8R2A223K080AD
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V X8R 0603
Datasheet Download
CGA3E3X8R2A223K080AD.pdf
Availability of CGA3E3X8R2A223K080AD
QUANTITY
CGA3E3X8R2A223K080AD Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA3E3X8R2A223K080AD
Internal Part NumberEIS-CGA3E3X8R2A223K080AD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesMLCC Conductive Epoxy FAQs
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy Capacitor Family
C Series Conductive Epoxy MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesCGA
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC, Epoxy
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.031" (0.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesEpoxy Mountable
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA3E3X8R2A223K080AD
Related LinksCGA3E3X8R2, CGA3E3X8R2A223K080AD Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA3E3X8R2A223K080AD Details Description
Related parts for CGA3E3X8R2A223K080AD
LAMP T1 BI-PIN BASE 18V datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL14H/AE14G/HPL14H datasheet.pdf
CONN SPRING 21POS SNGL .390 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
LED PANEL IND SNAP-IN GRN 565NM datasheet.pdf
762 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 536K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf