AVX Corporation SQCAEM6R8CAJME\500
SQCAEM6R8CAJME\500 picture photo
Mfg. Part Number
SQCAEM6R8CAJME\500
Brief Description
CAP CER 6.8PF 150V 0605
Datasheet Download
SQCAEM6R8CAJME\500.pdf
Availability of SQCAEM6R8CAJME\500
QUANTITY
SQCAEM6R8CAJME\500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SQCAEM6R8CAJME\500
Internal Part NumberEIS-SQCAEM6R8CAJME\500
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated150V
Temperature CoefficientM
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0605 (1613 Metric)
Size / Dimension0.055" L x 0.055" W (1.40mm x 1.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SQCAEM6R8CAJME\500
Related LinksSQCAEM6R8, SQCAEM6R8CAJME\500 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SQCAEM6R8CAJME\500 Details Description
Related parts for SQCAEM6R8CAJME\500
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND CLEAR datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
UC-19P1N1290DU datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 5A SPST datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 430MA 450 MOHM datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf