TDK Corporation CGA4F2X7R2A472M085AA
CGA4F2X7R2A472M085AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA4F2X7R2A472M085AA
Brief Description
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805
Datasheet Download
CGA4F2X7R2A472M085AA.pdf
Availability of CGA4F2X7R2A472M085AA
QUANTITY
CGA4F2X7R2A472M085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4F2X7R2A472M085AA
Internal Part NumberEIS-CGA4F2X7R2A472M085AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.95mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4F2X7R2A472M085AA
Related LinksCGA4F2X7R2, CGA4F2X7R2A472M085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4F2X7R2A472M085AA Details Description
Related parts for CGA4F2X7R2A472M085AA
RES SMD 100K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 85POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 505 OHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
51 WAY L/BORE CRIMP CONN datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOTTED 1/4" 3.25" datasheet.pdf