TDK Corporation CGA4J1X7R1C475K125AC
CGA4J1X7R1C475K125AC picture photo
Mfg. Part Number
CGA4J1X7R1C475K125AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
CGA4J1X7R1C475K125AC.pdf
Availability of CGA4J1X7R1C475K125AC
QUANTITY
CGA4J1X7R1C475K125AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA4J1X7R1C475K125AC
Internal Part NumberEIS-CGA4J1X7R1C475K125AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.057" (1.45mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA4J1X7R1C475K125AC
Related LinksCGA4J1X7R1, CGA4J1X7R1C475K125AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA4J1X7R1C475K125AC Details Description
Related parts for CGA4J1X7R1C475K125AC
RES ARRAY 8 RES 27K OHM 16SOIC datasheet.pdf
JUMPER-H1503TR/A3049S/H1503TR12" datasheet.pdf
DESKTOP SLIDING 15 3/4" X15 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 2.93V NANOPWR MON 6SON datasheet.pdf
TVS DIODE 40.2VWM 64.8VC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 336 I/O 676FBGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 3000K 80CRI datasheet.pdf