TDK Corporation CGA5L1X7R1E335M160AC
CGA5L1X7R1E335M160AC picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L1X7R1E335M160AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L1X7R1E335M160AC.pdf
Availability of CGA5L1X7R1E335M160AC
QUANTITY
CGA5L1X7R1E335M160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L1X7R1E335M160AC
Internal Part NumberEIS-CGA5L1X7R1E335M160AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L1X7R1E335M160AC
Related LinksCGA5L1X7R1, CGA5L1X7R1E335M160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L1X7R1E335M160AC Details Description
Related parts for CGA5L1X7R1E335M160AC
JUMPER-H1500TR/A3049B/X 5" datasheet.pdf
RES 2.5K OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:16 500MHZ 48TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
VARISTOR 61V 100A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 82K OHM 20SOIC datasheet.pdf