TDK Corporation CGA5L1X7R1V335K160AC
CGA5L1X7R1V335K160AC picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L1X7R1V335K160AC
Brief Description
CAP CER 3.3UF 35V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L1X7R1V335K160AC.pdf
Availability of CGA5L1X7R1V335K160AC
QUANTITY
CGA5L1X7R1V335K160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L1X7R1V335K160AC
Internal Part NumberEIS-CGA5L1X7R1V335K160AC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L1X7R1V335K160AC
Related LinksCGA5L1X7R1, CGA5L1X7R1V335K160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L1X7R1V335K160AC Details Description
Related parts for CGA5L1X7R1V335K160AC
IC REG BUCK PROG/1.8V DL 10SON datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 5" 0.50MM 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 130 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
MOTOR CONTROL KIT FOR RL78/G14 datasheet.pdf
4WIRE DC PNP 5M CABLE TRANS OB datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 101POS GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG GREEN 100' datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS datasheet.pdf