TDK Corporation CGA5L3X7R1H105K160AE
CGA5L3X7R1H105K160AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA5L3X7R1H105K160AE
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
CGA5L3X7R1H105K160AE.pdf
Availability of CGA5L3X7R1H105K160AE
QUANTITY
CGA5L3X7R1H105K160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA5L3X7R1H105K160AE
Internal Part NumberEIS-CGA5L3X7R1H105K160AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA5L3X7R1H105K160AE
Related LinksCGA5L3X7R1, CGA5L3X7R1H105K160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA5L3X7R1H105K160AE Details Description
Related parts for CGA5L3X7R1H105K160AE
IDC CABLE - MSD60K/MC60F/MCE60K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 30K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER SWITCH PTR SLOT datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 3M 12-24VDC NPN datasheet.pdf
14+14 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
LED HB XLAMP CXA2540 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf