TDK Corporation CGA6M4X7T2W224M200AE
CGA6M4X7T2W224M200AE picture photo
Mfg. Part Number
CGA6M4X7T2W224M200AE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 450V X7T 1210
Datasheet Download
CGA6M4X7T2W224M200AE.pdf
Availability of CGA6M4X7T2W224M200AE
QUANTITY
CGA6M4X7T2W224M200AE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6M4X7T2W224M200AE
Internal Part NumberEIS-CGA6M4X7T2W224M200AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
Soft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6M4X7T2W224M200AE
Related LinksCGA6M4X7T2, CGA6M4X7T2W224M200AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6M4X7T2W224M200AE Details Description
Related parts for CGA6M4X7T2W224M200AE
JUMPER-H9991TR/A3047N/X 3" datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V +/-12V 24V 130W datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 31POS 2.54MM datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 19F OLIVE datasheet.pdf
CAP CER 270PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 15POS ORG datasheet.pdf