Sullins Connector Solutions EMC28DRTI
EMC28DRTI picture photo
Mfg. Part Number
EMC28DRTI
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND
Datasheet Download
EMC28DRTI.pdf
Availability of EMC28DRTI
QUANTITY
EMC28DRTI Order Process
Ship out your order
Specifications of EMC28DRTI
Internal Part NumberEIS-EMC28DRTI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EMC28DRTI
Related LinksEMC2, EMC28DRTI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
EMC28DRTI Details Description
Related parts for EMC28DRTI
CONN HEADER 10POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ASG TRANS CPC 30 PSIA 1.0% PORT datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIBER RETRO-REFLECTIVE R1 datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE16 M25 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf