TDK Corporation CGA6P2X7R1H105M160AA
CGA6P2X7R1H105M160AA picture photo
Mfg. Part Number
CGA6P2X7R1H105M160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
CGA6P2X7R1H105M160AA.pdf
Availability of CGA6P2X7R1H105M160AA
QUANTITY
CGA6P2X7R1H105M160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA6P2X7R1H105M160AA
Internal Part NumberEIS-CGA6P2X7R1H105M160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA6P2X7R1H105M160AA
Related LinksCGA6P2X7R1, CGA6P2X7R1H105M160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA6P2X7R1H105M160AA Details Description
Related parts for CGA6P2X7R1H105M160AA
CONN HEADER 10POS DUAL R/A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 180MA 2.13 OHM SMD datasheet.pdf
C/A 62.5/125 RIS SC MTRJ 15M1 datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 195MA 2.95 OHM TH datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 50 CONTAC datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 POLYSTYRENE 4MM datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf