TDK Corporation CGA7K1X7R3A471M130KA
CGA7K1X7R3A471M130KA picture photo
Mfg. Part Number
CGA7K1X7R3A471M130KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 1KV X7R 1808
Datasheet Download
CGA7K1X7R3A471M130KA.pdf
Availability of CGA7K1X7R3A471M130KA
QUANTITY
CGA7K1X7R3A471M130KA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA7K1X7R3A471M130KA
Internal Part NumberEIS-CGA7K1X7R3A471M130KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1808 (4520 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA7K1X7R3A471M130KA
Related LinksCGA7K1X7R3, CGA7K1X7R3A471M130KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA7K1X7R3A471M130KA Details Description
Related parts for CGA7K1X7R3A471M130KA
LABEL S LAM DM TED WHT 1.18X.37" datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 280MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
CARDEDGE 120POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
THERMOSTAT 82.2DEG C SPST-NC 3A datasheet.pdf
TRANSFORMER TUBE GUITAR AMP datasheet.pdf
ADHESIVE MARKER CARD 1-10 datasheet.pdf
MINATURE PRE-WIRED ENCLOSED SW datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 57MA 17 OHM TH datasheet.pdf