TDK Corporation CGA8L1X7R3A472K160KA
CGA8L1X7R3A472K160KA picture photo
Mfg. Part Number
CGA8L1X7R3A472K160KA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1812
Datasheet Download
CGA8L1X7R3A472K160KA.pdf
Availability of CGA8L1X7R3A472K160KA
QUANTITY
CGA8L1X7R3A472K160KA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA8L1X7R3A472K160KA
Internal Part NumberEIS-CGA8L1X7R3A472K160KA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA8L1X7R3A472K160KA
Related LinksCGA8L1X7R3, CGA8L1X7R3A472K160KA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA8L1X7R3A472K160KA Details Description
Related parts for CGA8L1X7R3A472K160KA
CAP MICA 240PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:4 650MHZ 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 25.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
IC FPGA 193 I/O 324FBGA datasheet.pdf
GROMMET EDGE FLAME RTRDT 1=100' datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
350 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
MCX-MCX STRT PLG RG-316 12" datasheet.pdf