TDK Corporation CGA8L1X7S3A103M160KE
CGA8L1X7S3A103M160KE picture photo
Mfg. Part Number
CGA8L1X7S3A103M160KE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 1KV X7S 1812
Datasheet Download
CGA8L1X7S3A103M160KE.pdf
Availability of CGA8L1X7S3A103M160KE
QUANTITY
CGA8L1X7S3A103M160KE Order Process
Ship out your order
Specifications of CGA8L1X7S3A103M160KE
Internal Part NumberEIS-CGA8L1X7S3A103M160KE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGA Series for Automotive Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGA Series MLCC Capacitors
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGA
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1812 (4532 Metric)
Size / Dimension0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGA8L1X7S3A103M160KE
Related LinksCGA8L1X7S3, CGA8L1X7S3A103M160KE Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGA8L1X7S3A103M160KE Details Description
Related parts for CGA8L1X7S3A103M160KE
LIGHT PIPE 2.8MM SGL RA POS SMD datasheet.pdf
TOOL WIRE CRIMPER .033 F datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC SERIAL CBRAM 128KB TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf