Vishay/BCcomponents MCT06030D2743BP100
MCT06030D2743BP100 picture photo
Mfg. Part Number
MCT06030D2743BP100
Brief Description
RES SMD 274K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
MCT06030D2743BP100.pdf
Availability of MCT06030D2743BP100
QUANTITY
MCT06030D2743BP100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCT06030D2743BP100
Internal Part NumberEIS-MCT06030D2743BP100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCT 0603 - Precision
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCT06030D2743BP100
Related LinksMCT06030D, MCT06030D2743BP100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCT06030D2743BP100 Details Description
Related parts for MCT06030D2743BP100
RELAY TELECOM DPDT 2A 4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
HNDLR ADJ 15CELL 8X11-3/4X1" datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN PLUG datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 7GHZ PLL datasheet.pdf