TDK Corporation CGB2A1X6S0J105M033BC
CGB2A1X6S0J105M033BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2A1X6S0J105M033BC
Brief Description
CAP CER 1UF 6.3V X6S 0402
Datasheet Download
CGB2A1X6S0J105M033BC.pdf
Availability of CGB2A1X6S0J105M033BC
QUANTITY
CGB2A1X6S0J105M033BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2A1X6S0J105M033BC
Internal Part NumberEIS-CGB2A1X6S0J105M033BC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.013" (0.33mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2A1X6S0J105M033BC
Related LinksCGB2A1X6S0, CGB2A1X6S0J105M033BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2A1X6S0J105M033BC Details Description
Related parts for CGB2A1X6S0J105M033BC
SPEAKER 4OHM 20W 86DB 105MM datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 47 OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN COMPACT FLASH CARD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 87MM datasheet.pdf
FEMALE RECEPTACLE 5WAY datasheet.pdf
IC VOICEPORT 2CH FXS 4KHZ 80LQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf