TDK Corporation CGB2T1X6S0G105M022BC
CGB2T1X6S0G105M022BC picture photo
Mfg. Part Number
CGB2T1X6S0G105M022BC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 4V X6S 0402
Datasheet Download
CGB2T1X6S0G105M022BC.pdf
Availability of CGB2T1X6S0G105M022BC
QUANTITY
CGB2T1X6S0G105M022BC Order Process
Ship out your order
Specifications of CGB2T1X6S0G105M022BC
Internal Part NumberEIS-CGB2T1X6S0G105M022BC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGB Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.009" (0.22mm)
Lead Spacing-
FeaturesLow Profile
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGB2T1X6S0G105M022BC
Related LinksCGB2T1X6S0, CGB2T1X6S0G105M022BC Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGB2T1X6S0G105M022BC Details Description
Related parts for CGB2T1X6S0G105M022BC
HOOK-UP STRND 22AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN JACK 2-COND PHONE SLD LUG datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
WELD CABLE 6AWG 600V BLACK 5000' datasheet.pdf
FINGERSTOCK BECU 12.7X609.6MM datasheet.pdf
CONN HDR 123POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 20W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN HEADER 9POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf