Cornell Dubilier Electronics CGH102T350V2L
CGH102T350V2L picture photo
Mfg. Part Number
CGH102T350V2L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 350V SCREW
Datasheet Download
CGH102T350V2L.pdf
Availability of CGH102T350V2L
QUANTITY
CGH102T350V2L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGH102T350V2L
Internal Part NumberEIS-CGH102T350V2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGH
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)162.6 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)2.625" (66.68mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGH102T350V2L
Related LinksCGH102, CGH102T350V2L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGH102T350V2L Details Description
Related parts for CGH102T350V2L
CONN EDGECARD 80POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 55NS 84PLCC datasheet.pdf
INPUT MODULE AC 5MA 4-32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
POWER DIST. BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0402 datasheet.pdf