Vishay/Dale RLR20C68R0GMR36
RLR20C68R0GMR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR20C68R0GMR36
Brief Description
RES 68 OHM 2% 1/2W AXIAL
Datasheet Download
RLR20C68R0GMR36.pdf
Availability of RLR20C68R0GMR36
QUANTITY
RLR20C68R0GMR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR20C68R0GMR36
Internal Part NumberEIS-RLR20C68R0GMR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/02, RLR20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.138" Dia x 0.375" L (3.51mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR20C68R0GMR36
Related LinksRLR20C6, RLR20C68R0GMR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR20C68R0GMR36 Details Description
Related parts for RLR20C68R0GMR36
CLIP MTG ADH NYLON BLACK 0.25" datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 64-TAP 10K 24-TSSOP datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPST-NO 6A QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT IDC 12POS 2MM POL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 2.1A 72.8 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 330PF 760VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 32.768KHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf