Cornell Dubilier Electronics CGH142T450V4L
CGH142T450V4L picture photo
Mfg. Part Number
CGH142T450V4L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1400UF 450V SCREW
Datasheet Download
CGH142T450V4L.pdf
Availability of CGH142T450V4L
QUANTITY
CGH142T450V4L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGH142T450V4L
Internal Part NumberEIS-CGH142T450V4L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGH
PackagingBulk
Capacitance1400µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)60.3 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max)4.625" (117.48mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGH142T450V4L
Related LinksCGH142, CGH142T450V4L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGH142T450V4L Details Description
Related parts for CGH142T450V4L
RESISTOR 100K OHM 1/4W .01% WW datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 5.11KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
IC CPLD 8MC 15NS 28PLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
SOFTWARE 564XB INIT TOOL datasheet.pdf
ALUMINUM SHAFT COUPLER(5-5MM) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf