TDK Corporation CGJ3E2X7R1H473K080AA
CGJ3E2X7R1H473K080AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ3E2X7R1H473K080AA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603
Datasheet Download
CGJ3E2X7R1H473K080AA.pdf
Availability of CGJ3E2X7R1H473K080AA
QUANTITY
CGJ3E2X7R1H473K080AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ3E2X7R1H473K080AA
Internal Part NumberEIS-CGJ3E2X7R1H473K080AA
Standard Package1
SeriesCGJ
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.034" (0.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ3E2X7R1H473K080AA
Related LinksCGJ3E2X7R1, CGJ3E2X7R1H473K080AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ3E2X7R1H473K080AA Details Description
Related parts for CGJ3E2X7R1H473K080AA
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 4SMD R/A datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS SKT datasheet.pdf