TDK Corporation CGJ6M2X7R2A105K200AA
CGJ6M2X7R2A105K200AA picture photo
Mfg. Part Number
CGJ6M2X7R2A105K200AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X7R 1210
Datasheet Download
CGJ6M2X7R2A105K200AA.pdf
Availability of CGJ6M2X7R2A105K200AA
QUANTITY
CGJ6M2X7R2A105K200AA Order Process
Ship out your order
Specifications of CGJ6M2X7R2A105K200AA
Internal Part NumberEIS-CGJ6M2X7R2A105K200AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCGJ Series High Reliability
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCGJ Series
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesCGJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsHigh Reliability
RatingsCOTS
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGJ6M2X7R2A105K200AA
Related LinksCGJ6M2X7R2, CGJ6M2X7R2A105K200AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
CGJ6M2X7R2A105K200AA Details Description
Related parts for CGJ6M2X7R2A105K200AA
IC ADC 12BIT HI-SPD LOWPWR 28DIP datasheet.pdf
SENSOR 5PSIG MV datasheet.pdf
NUT MOUNTING KB SERIES datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 0 1.4-1.8MM WHITE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A SOT89-3 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 100W datasheet.pdf
PC94 SHEET 300X300X1MM datasheet.pdf
RES 562 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf