Cornell Dubilier Electronics CGS103U075R3C
CGS103U075R3C picture photo
Mfg. Part Number
CGS103U075R3C
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10000UF 75V SCREW
Datasheet Download
CGS103U075R3C.pdf
Availability of CGS103U075R3C
QUANTITY
CGS103U075R3C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS103U075R3C
Internal Part NumberEIS-CGS103U075R3C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance10000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)29 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)3.125" (79.38mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS103U075R3C
Related LinksCGS103, CGS103U075R3C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS103U075R3C Details Description
Related parts for CGS103U075R3C
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC EMI FILTR/ESD PROT 16FLIPCHIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A SO8FL datasheet.pdf