Cornell Dubilier Electronics CGS124U040W4C
CGS124U040W4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS124U040W4C
Brief Description
CAP ALUM 120000UF 40V SCREW
Datasheet Download
CGS124U040W4C.pdf
Availability of CGS124U040W4C
QUANTITY
CGS124U040W4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS124U040W4C
Internal Part NumberEIS-CGS124U040W4C
PackagingBulk
Capacitance120000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS124U040W4C
Related LinksCGS124, CGS124U040W4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS124U040W4C Details Description
Related parts for CGS124U040W4C
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
IC 10-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 11VWM 18.2VC SMC datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 500V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 36.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
BERG II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf