Cornell Dubilier Electronics CGS144U075X8L
CGS144U075X8L picture photo
Mfg. Part Number
CGS144U075X8L
Brief Description
CAP ALUM 140000UF 75V SCREW
Datasheet Download
CGS144U075X8L.pdf
Availability of CGS144U075X8L
QUANTITY
CGS144U075X8L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS144U075X8L
Internal Part NumberEIS-CGS144U075X8L
PackagingBulk
Capacitance140000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating75V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current21.3A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)8.625" (219.08mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS144U075X8L
Related LinksCGS144, CGS144U075X8L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS144U075X8L Details Description
Related parts for CGS144U075X8L
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC LIN TXRX 3.3V 50MA 14-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
INSERT FEMALE 8+24POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 3.3V 5V +/-12V 100W datasheet.pdf