Cornell Dubilier Electronics CGS172T250R4C
CGS172T250R4C picture photo
Mfg. Part Number
CGS172T250R4C
Brief Description
CAP ALUM 1700UF 250V SCREW
Datasheet Download
CGS172T250R4C.pdf
Availability of CGS172T250R4C
QUANTITY
CGS172T250R4C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS172T250R4C
Internal Part NumberEIS-CGS172T250R4C
PackagingBulk
Capacitance1700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)4.125" (104.78mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS172T250R4C
Related LinksCGS172, CGS172T250R4C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS172T250R4C Details Description
Related parts for CGS172T250R4C
IC SWIT PWM GREEN CM HV TO220 datasheet.pdf
RES SMD 16.9KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR 4272 RF SWITCH datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 28.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 19POS .100" GOLD datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf