Cornell Dubilier Electronics CGS172T350V3L
CGS172T350V3L picture photo
Mfg. Part Number
CGS172T350V3L
Brief Description
CAP ALUM 1700UF 350V SCREW
Datasheet Download
CGS172T350V3L.pdf
Availability of CGS172T350V3L
QUANTITY
CGS172T350V3L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS172T350V3L
Internal Part NumberEIS-CGS172T350V3L
PackagingBulk
Capacitance1700µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS172T350V3L
Related LinksCGS172, CGS172T350V3L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS172T350V3L Details Description
Related parts for CGS172T350V3L
TRIMMER 10 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
PANEL INDIC INCAND 2.7V GREEN datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 91MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 7A TSMT8 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50OHM CRIMP datasheet.pdf
CRYSTAL 52.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf