Cornell Dubilier Electronics CGS204U7R5R5L
CGS204U7R5R5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS204U7R5R5L
Brief Description
CAP ALUM 200000UF 7.5V SCREW
Datasheet Download
CGS204U7R5R5L.pdf
Availability of CGS204U7R5R5L
QUANTITY
CGS204U7R5R5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS204U7R5R5L
Internal Part NumberEIS-CGS204U7R5R5L
PackagingBulk
Capacitance200000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating7.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current10.8A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS204U7R5R5L
Related LinksCGS204, CGS204U7R5R5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS204U7R5R5L Details Description
Related parts for CGS204U7R5R5L
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
OSC XO 12.352MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 5 OHM 500MA 0603 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
JT 13C 13#22D SKT PLUG datasheet.pdf
CAP 270 UF 20% 25 V datasheet.pdf