Cornell Dubilier Electronics CGS291T400R2C
CGS291T400R2C picture photo
Mfg. Part Number
CGS291T400R2C
Brief Description
CAP ALUM 290UF 400V SCREW
Datasheet Download
CGS291T400R2C.pdf
Availability of CGS291T400R2C
QUANTITY
CGS291T400R2C Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS291T400R2C
Internal Part NumberEIS-CGS291T400R2C
PackagingBulk
Capacitance290µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)320 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.5A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max)2.125" (53.98mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS291T400R2C
Related LinksCGS291, CGS291T400R2C Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS291T400R2C Details Description
Related parts for CGS291T400R2C
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 3.81MM datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 102 TYPE D 17POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf