Cornell Dubilier Electronics CGS332T450X8L
CGS332T450X8L picture photo
Mfg. Part Number
CGS332T450X8L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 450V SCREW
Datasheet Download
CGS332T450X8L.pdf
Availability of CGS332T450X8L
QUANTITY
CGS332T450X8L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS332T450X8L
Internal Part NumberEIS-CGS332T450X8L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance-10%, +50%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS332T450X8L
Related LinksCGS332, CGS332T450X8L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS332T450X8L Details Description
Related parts for CGS332T450X8L
HEX STANDOFF 4-40 NYLON 1" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC ACCLAIM MCU 64KB 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE DVR LOW DUAL 4A HS 8MLP datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 6POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 26 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf