Cornell Dubilier Electronics CGS584U010W5L
CGS584U010W5L picture photo
Mfg. Part Number
CGS584U010W5L
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 580000UF 10V SCREW
Datasheet Download
CGS584U010W5L.pdf
Availability of CGS584U010W5L
QUANTITY
CGS584U010W5L Order Process
Ship out your order
Specifications of CGS584U010W5L
Internal Part NumberEIS-CGS584U010W5L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCGS
PackagingBulk
Capacitance580000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current20.6A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension2.500" Dia (63.50mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can - Screw Terminals
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CGS584U010W5L
Related LinksCGS584, CGS584U010W5L Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
CGS584U010W5L Details Description
Related parts for CGS584U010W5L
MOSFET N-CH 250V 28A TO220 datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB YEL MOM datasheet.pdf
LAPPING FILM DIAMOND 11" X 9" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS PIN datasheet.pdf
RES CHAS MNT 768 OHM 1% 20W datasheet.pdf
HERMETICALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
CHISEL 30DG TIP 1.5MM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf