| Internal Part Number | EIS-CHG-1003-001010-KEP | |
| Product Training Modules | IDC Wiremount Connectors Primer | |
| Standard Package | 100 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount | |
| Series | CHG | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Receptacle | |
| Contact Type | Female Socket | |
| Number of Positions | 3 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Row Spacing | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Fastening Type | - | |
| Cable Termination | IDC | |
| Wire Type | Discrete or Ribbon Cable | |
| Wire Gauge | 22-24 AWG | |
| Features | Closed End | |
| Contact Finish | Gold | |
| Contact Finish Thickness | 30µin (0.76µm) | |
| Color | Gray | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CHG-1003-001010-KEP | |
| Related Links | CHG-1003-, CHG-1003-001010-KEP Datasheet, 3M Distributor | |
 | 1825720000 | CONN TERM BLK 10PS 3.5MM STR PCB | datasheet.pdf | |