| Internal Part Number | EIS-CHG-1007-001010-KCP | |
| Contact Type | Female Socket | |
| Number of Positions | 7 | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Wire Gauge | 26-28 AWG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | CHG-1007-001010-KCP | |
| Related Links | CHG-1007-, CHG-1007-001010-KCP Datasheet, 3M Distributor | |
 | 33467 | CONN RING 6 AWG # 3/8 SOLIS | datasheet.pdf | |