Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIG22H1R0MNE
CIG22H1R0MNE picture photo
Mfg. Part Number
CIG22H1R0MNE
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1UH 1.5A 80 MOHM SMD
Datasheet Download
CIG22H1R0MNE.pdf
Availability of CIG22H1R0MNE
QUANTITY
CIG22H1R0MNE Order Process
Ship out your order
Specifications of CIG22H1R0MNE
Internal Part NumberEIS-CIG22H1R0MNE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package2,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIG22H
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance1µH
Tolerance±20%
Current Rating1.5A
Current - Saturation3.3A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)80 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIG22H1R0MNE
Related LinksCIG22H, CIG22H1R0MNE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIG22H1R0MNE Details Description
Related parts for CIG22H1R0MNE
IC MICROMONITOR 3.3V 8-USOP datasheet.pdf
IC FLASH CONTROL 10W SGL 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 3.5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 50V TO263AB datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 280MA 120 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 0.249 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 64MM datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 58POS 1MM datasheet.pdf