Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIG22H2R2MAE
CIG22H2R2MAE picture photo
Mfg. Part Number
CIG22H2R2MAE
Brief Description
FIXED IND 2.2UH 1.2A 138 MOHM
Datasheet Download
CIG22H2R2MAE.pdf
Availability of CIG22H2R2MAE
QUANTITY
CIG22H2R2MAE Order Process
Ship out your order
Specifications of CIG22H2R2MAE
Internal Part NumberEIS-CIG22H2R2MAE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIG22H_MAE
Material - Core-
Inductance2.2µH
Tolerance±20%
Current Rating1.2A
Current - Saturation1.1A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)138 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIG22H2R2MAE
Related LinksCIG22H, CIG22H2R2MAE Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIG22H2R2MAE Details Description
Related parts for CIG22H2R2MAE
IDC CABLE-AKC50G/ AE50G / AKC50G datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 20POS 0.5MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 16POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf