Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIH03T5N6CNC
CIH03T5N6CNC picture photo
Mfg. Part Number
CIH03T5N6CNC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.6NH 200MA 400 MOHM
Datasheet Download
CIH03T5N6CNC.pdf
Availability of CIH03T5N6CNC
QUANTITY
CIH03T5N6CNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIH03T5N6CNC
Internal Part NumberEIS-CIH03T5N6CNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIH03T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance5.6nH
Tolerance±0.2nH
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq5 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant4.6GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIH03T5N6CNC
Related LinksCIH03T, CIH03T5N6CNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIH03T5N6CNC Details Description
Related parts for CIH03T5N6CNC
RES 1.2 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
LED MOD LMR4 WM WHT 700LM 120V datasheet.pdf