Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIH05T1N2SNC
CIH05T1N2SNC picture photo
Mfg. Part Number
CIH05T1N2SNC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2NH 300MA 120 MOHM
Datasheet Download
CIH05T1N2SNC.pdf
Availability of CIH05T1N2SNC
QUANTITY
CIH05T1N2SNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIH05T1N2SNC
Internal Part NumberEIS-CIH05T1N2SNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIH05T
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - Core-
Inductance1.2nH
Tolerance±0.3nH
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)120 mOhm Max
Q @ Freq8 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant10GHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIH05T1N2SNC
Related LinksCIH05T, CIH05T1N2SNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIH05T1N2SNC Details Description
Related parts for CIH05T1N2SNC
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V datasheet.pdf
CAP ALUM 950UF 500V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 0.018UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
O4O HYBRID I/O REC CONT 24-20 datasheet.pdf
OSC MEMS 19.20MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 48V 1A datasheet.pdf
RES 2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II SNGL RA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf