Samsung Electro-Mechanics America, Inc. CIH10T56NJNC
CIH10T56NJNC picture photo
Mfg. Part Number
CIH10T56NJNC
Brief Description
FIXED IND 56NH 400MA 750 MOHM
Datasheet Download
CIH10T56NJNC.pdf
Availability of CIH10T56NJNC
QUANTITY
CIH10T56NJNC Order Process
Ship out your order
Specifications of CIH10T56NJNC
Internal Part NumberEIS-CIH10T56NJNC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCIH and CIG Series Chip Inductors
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesCIH10T
Material - Core-
Inductance56nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)750 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant900MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIH10T56NJNC
Related LinksCIH10T, CIH10T56NJNC Datasheet, Samsung Electro-Mechanics America, Inc. Distributor
CIH10T56NJNC Details Description
Related parts for CIH10T56NJNC
CONN HDR BRKWAY DL RA 80POS .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 3.3A 63 MOHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP XP-L 6500K WHITE SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf