SL Power Electronics - Manufacturer of Condor/Ault Brands CINT1275A5614K01
CINT1275A5614K01 picture photo
Mfg. Part Number
CINT1275A5614K01
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 56V 180W
Datasheet Download
CINT1275A5614K01.pdf
Availability of CINT1275A5614K01
QUANTITY
CINT1275A5614K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CINT1275A5614K01
Internal Part NumberEIS-CINT1275A5614K01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCINT1275 AC/DC Power Supplies
Industrial Power Supply Solutions
Standard Package40
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCINT1275
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 156V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)3.2A
Power (Watts)180W (275W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency92%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.38" H (127.0mm x 76.2mm x 35.1mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max180W (275W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CINT1275A5614K01
CINT1275A5614K01 Details Description
Related parts for CINT1275A5614K01
XFRMR LAMINATED 5VA THRU HOLE datasheet.pdf
FIXED IND 2.7NH 300MA 170 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES MO 1/2W 68K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 90NS 48TSOP datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
IC DRAM 576MBIT 400MHZ 144BGA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf