ITT Cannon, LLC CIR00R-16A-10P-F80-T12
CIR00R-16A-10P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR00R-16A-10P-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 10POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR00R-16A-10P-F80-T12.pdf
Availability of CIR00R-16A-10P-F80-T12
QUANTITY
CIR00R-16A-10P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR00R-16A-10P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR00R-16A-10P-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert16-A10
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR00R-16A-10P-F80-T12
Related LinksCIR00R-16A-, CIR00R-16A-10P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR00R-16A-10P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR00R-16A-10P-F80-T12
PROTO-BRD 6PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18SOIC datasheet.pdf
FUSE HOLDER CART 32V 4A IN LINE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 8-SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS M12 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 10pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X5R 0402 datasheet.pdf