ITT Cannon, LLC CIR00R-24-28S-F80-T12
CIR00R-24-28S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR00R-24-28S-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 24POS PNL MNT W/SKTS
Datasheet Download
CIR00R-24-28S-F80-T12.pdf
Availability of CIR00R-24-28S-F80-T12
QUANTITY
CIR00R-24-28S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR00R-24-28S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR00R-24-28S-F80-T12
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR00R-24-28S-F80-T12
Related LinksCIR00R-24-, CIR00R-24-28S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR00R-24-28S-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR00R-24-28S-F80-T12
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 19A DIRECTFET datasheet.pdf
RES SMD 432 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EXT TOOL FOR POWER DBL LOK TAB datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MODULE MOUNTING TRACK, 6 POSITIO datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SOD323F datasheet.pdf