Vishay/Dale RLR07C4703GRRE6
RLR07C4703GRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C4703GRRE6
Brief Description
RES 470K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C4703GRRE6.pdf
Availability of RLR07C4703GRRE6
QUANTITY
RLR07C4703GRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C4703GRRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C4703GRRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C4703GRRE6
Related LinksRLR07C4, RLR07C4703GRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C4703GRRE6 Details Description
Related parts for RLR07C4703GRRE6
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 431MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 5POS datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 46 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf