ITT Cannon, LLC CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12
CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12.pdf
Availability of CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12
QUANTITY
CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert14S-C7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12
Related LinksCIR020R-14SC-, CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-14SC-7PY-F80-13-T12
EVAL BOARD 3.3V/2.5V ISL9000NF datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC40S/AE40G/CCE40S datasheet.pdf
METRAL HDR RA PF 4X6 datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 15VOUT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD5235 datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 20MM datasheet.pdf