ITT Cannon, LLC CIR020R-20-29P-F80-T12
CIR020R-20-29P-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR020R-20-29P-F80-T12
Brief Description
CONN RCPT 17POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
CIR020R-20-29P-F80-T12.pdf
Availability of CIR020R-20-29P-F80-T12
QUANTITY
CIR020R-20-29P-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR020R-20-29P-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR020R-20-29P-F80-T12
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CIR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR020R-20-29P-F80-T12
Related LinksCIR020R-20-, CIR020R-20-29P-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR020R-20-29P-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR020R-20-29P-F80-T12
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
ADC 12BIT 50KSPS 1LSB 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC RS485 TXRX 3.3 ESD 8VSSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X55MM 230VAC TERM datasheet.pdf